Szanowni Państwo, Dyrektorzy, Nauczyciele, Pedagodzy,
Pracownicy Administracji i Obsługi,
Uczniowie jarosławskich szkół podstawowych,
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Jarosław, dnia 1 września 2020 roku

Początek roku szkolnego, który dla całej społeczności szkolnej był zawsze radosny, choć wiązał się z perspektywą wytężonej pracy, jest w tym roku szczególnie trudny. Pandemia będąca dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia, nakłada na wszystkich wyjątkowo złożone zadania. Nie tylko musimy chronić nasze dzieci i rodziny przed wirusem i jego konsekwencjami, ale jednocześnie zrobić wszystko, aby z powodu zastosowanych ograniczeń nie obniżyła się jakość kształcenia i wychowania.

Do zasad, które obowiązują w szkołach, przedszkolach i żłobkach w każdym, zwyczajnym roku szkolnym, dołączyły nowe regulacje, nierzadko bardzo trudne w realizacji. Od nas wszystkich będzie zależało w jakim stopniu je wdrożymy, a tym samym ograniczymy rozprzestrzenianie się koronawirusa. Aby na jak najwyższym poziomie wykonać stojące przed nami zadania, wspólnie podjęliśmy szereg nowych regulacji. Współdziałały w tym zakresie zarówno grona pedagogiczne jarosławskich jednostek oświatowych, Wydział Oświaty Urzędu Miasta Jarosławia, jak też rodzice. Nowe regulaminy funkcjonowania są już w szkołach i pozostałych placówkach.

Drodzy Dyrektorzy i Nauczyciele! Niełatwa i odpowiedzialna praca, którą wykonują Państwo w normalnych warunkach, stała się teraz wielokrotnie trudniejsza i wymagająca jeszcze większego zaangażowania. Rozpoczynamy rok szkolny z nadzieją na pomyślny rozwój wydarzeń i stopniową możliwość odchodzenia od obostrzeń, które komplikują pracę szkół, przedszkoli i żłobków. Życzę Państwu siły i wytrwałości, które pozwolą nie tylko kształcić nasze dzieci, ale również zadbać o ich bezpieczeństwo każdego dnia.

Drodzy Uczniowie! Wiele miesięcy zdalnego nauczania za Wami. Z pewnością z utęsknieniem czekaliście na powrót w szkolne mury. Całkowicie nowy tryb prowadzenia zajęć lekcyjnych oznaczał przecież brak codziennych spotkań z rówieśnikami, a także nauczycielami i wychowawcami. Proszę, abyście w chwilach spontanicznej radości nie zapominali o tym, jak ważne jest stosowanie się do zaleceń sanitarnych i dbanie o siebie nawzajem.

Drodzy Rodzice i Opiekunowie! Wszyscy musimy być przygotowani na to, że nowy rok szkolny może przynieść kolejne rozwiązania i zmiany zasad, w zależności od rozwoju epidemii na świecie i w Polsce. Wierzę, że wspólnie przejdziemy przez trudny czas wzbogaceni o ważne doświadczenia i umiejętności, traktując jako priorytet dobro naszych podopiecznych.

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego życzę Wszystkim Państwu i Wam, Drodzy Uczniowie, przede wszystkim zdrowia i jak najlepszej odporności, ale także sukcesów, które osiągane w tak trudnym czasie, będą tym cenniejsze!   

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta Jarosławia
WALDEMAR PALUCH