W sobotę 14.09.2019 r. mieliśmy okazję uczestniczyć w ważnym wydarzeniu…

Uczniowie klasy 6 Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Królowej Jadwigi pod opieką p. Anny Szczygieł i p. Mirelli Szarlińskiej odtworzyli wizytę królowej ,która w roku 1387 odwiedziła Jarosław w drodze na Ruś.

Scenariusz przygotowany przez panią Magdalenę Kapuścińską był swobodną adaptacją tego wydarzenia i przedstawiał spotkanie królowej Jadwigi z dziećmi proszącymi Matkę Bożą o zdrowie dla chorej mamy.

Wszystko zaczęło się zaraz na początku roku szkolnego. Ksiądz M. Pieńkowski zwrócił się do nas z prośbą o aktywne włączenie się w Europejską Noc Dziedzictwa. Wprawdzie czasu było niewiele, ale kto jak nie my?! Najpierw trzeba było opanować tekst i gestykulację, następnie nagrać w studiu Radia Ave Maria swoje role i co najtrudniejsze… dopasować ruchy do podkładu głosowego ,pokonać tremę oraz zdobyć umiejętność poruszania się w strojach z epoki. Trzeba przyznać, że uczniowie stanęli na wysokości zadania i sprostali wyzwaniu.

W sobotni wieczór pod murami Bazyliki MBB można było zobaczyć efekt naszej pracy, a zebrani przeżyli chwile wzruszenia, zadumy i refleksji.

W przedstawieniu udział wzięli:

  • Viktoria Kaczmarek – królowa Jadwiga
  • Kinga Kotyla – dwórka
  • Natalia Gancarz – Marysia
  • Jagoda Mazur – Frania
  • Bartosz Telega – Piotrek
  • Marcel Szczypta – Stefan

Towarzyszyli im również: Mateusz Wyka i Jakub Katarzyński.

Po zakończeniu przedstawienia uczniowie w barwnym pochodzie przeszli do Jarosławskiego Opactwa, poznając historię swojego miasta.

Mimo chłodu wszyscy bohatersko wytrwali do końca.

Podziękowania należą się również rodzicom, którzy towarzyszyli swoim pociechom i wspierali nas w realizacji tego projektu.