Dziękujemy Ignacemu, że opowiedział nam o Panu Janie Czochlarskim. Gdyby nie On pewnie jeszcze przez kilka lat nie wiedzielibyśmy o tak pracowitym naukowcu, nieświadomi korzystając z wynalazków tego pasjonata. Przecież komputer, telefon, podróże samochodem czy koleją to dla nas codzienność.

Kto wie jak potoczyłyby się losy powstawania mikroprocesorów, Doliny Krzemowej i lotów na księżyc, gdyby nie odkrycie wybitnego Polaka. Następnie nazwaną Metodą Czochlarskiego. Aby chociaż troszeczkę zagłębić się w świat chemii i poczuć się badaczami założyliśmy hodowlę kryształków soli i kwasku cytrynowego. Eksperyment obserwowaliśmy przez miesiąc. Stwierdzamy zgodnie, że każdy z nas „wyhodował” inny kryształ. Nasze odkrycie - wniosek - duży wpływ na ich kształt miała temperatura otoczenia. Najładniejsze były „cytrynowe” (i najsmaczniejsze).

Wspaniałym sprawdzianem naszej wiedzy była GRA „ Kryształy Czochlarskiego”. Powtórzenie, uzupełnienie wiadomości, a szczególnie wspaniała zabawa z domieszką rywalizacji.

Być może wśród nas też jest jakiś wynalazca ? Co to będzie? Na razie pozostaje niewiadomą. Na pewno będzie to przez przypadek.

„BYSTRZAKI JAGANA”

Szkoła Podstawowa nr 1
im. św .Królowej Jadwigi
w Jarosławiu