Być jak Ignacy „Nauka to przyszłość” to V edycja programu edukacyjnego dla szkól podstawowych którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Dla dzieci to nauka przez doświadczenie niezwykłe eksperymenty i fascynujące zabawy kreatywne.
W naszej szkole w ramach zajęć rozwijających uzdolnienia powstała grupa młodych pasjonatów nauki z klasy 5a pod nazwą „IGNATYCY”.
Zobacz artykuł na stronie Urzędu Miasta Jarosław
HISTORIA POZYSKIWANIA ENERGII
Dzisiaj dowiedzieliśmy się, czym jest energia i jak można ją pozyskać, a opowie wam o tym klasa 5 ze Szkoły Podstawowej nr.1 im. Świętej Królowej Jadwigi w Jarosławiu pod nazwą IGNATYCY.
Spotykamy się raz w tygodniu i na tych zajęciach dowiedzieliśmy się parę słów o energii dzięki prezentacji z programu ,,Być jak Ignacy”. Sami przeczytajcie co zapamiętaliśmy i czego dowiedzieliśmy się. Energia otacza nas z każdej strony występuje w przyrodzie, lodówce, odkurzaczu, samochodzie i w wielu innych. Jest nam potrzebna, ale ona sama jest. Na przykład elektrowni to główny punkt z którego doprowadza się do domów prąd dzięki któremu świecą lampy, w piekarniku można coś upiec lecz pamiętajmy o tym, że równie dobrze mogą się nam przydać solary napędzane energią słoneczną. Jeden rodzaj energii zawsze może zamienić się w drugi rodzaj energii.
Najważniejszą energią i nieskończoną jest wiatr. Wiatr swoją siłą między innymi popycha żaglowce. 1800 lat temu w Chinach wynaleziono pierwsze wiatrowe silniki. W późniejszym czasie wiatru używano go do pomocy w suszeniu pól.
Pierwszy młyn został wynaleziony dopiero w 1271 r. Wiatrak o którym mowa jest symbolem Holandii, a w Danii energia wiatrowa stanowi prawie połowę wytwarzanej energii elektrycznej. Największą na świecie elektrownią wiatrową jest dzisiaj London Array w Wielkiej Brytanii. Drugą najlepszą energią jest ropa naftowa, którą Indianie którą uszczelniali kajaki. Ignacy Łukasiewicz jako pierwszy zastosował ropę naftową do oświetlenia, a była to lampa naftowa którą wynalazł w 1853 r.
„IGNATYCY” - Dawid Oważany
PRĄD ELEKTRYCZNY
Każdy z nas może,, Być jak Ignacy”, udowodniliśmy to robiąc eksperymenty z wytwarzaniem prądu. Do tego potrzebne były nam owoce i warzywa, gwoździe i gumki aby je połączyć oraz dioda, którą połączyliśmy z wystającymi końcówkami gwoździ, użyliśmy także miernika prądu.
Wynik eksperymenty zaskoczyły nas wszystkich, gdyż nie spodziewaliśmy się, że cztery ziemniaki, cztery ogórki, czy też jabłko, ogórek, ziemniak i cebula połączone razem ze sobą gwoźdźmi mogą wytwarzać prąd.
Jakież było nasze zdziwienie gdy mała żarówka diody połączona z wystającymi końcówkami gwoździ zaczęła świecić, a miernik do mierzenia prądu pokazywać cyfry.
Okazało się , że to nie jest wcale trudne, a radość z efektu końcowego wzbudziła zachwyt i ciekawość oglądających nasze eksperymenty.
Jeszcze dużo przed nami do odkrycia, bo super jest poeksperymentować.
Zachęcamy wszystkich do prostych i tanich eksperymentów, bo każdy może ,,Być jak Ignacy”.
Swoje doświadczenia prezentują na filmach „IGNATYCY” ; Wiktoria, Antoni i Dawid
„IGNATYCY” – Antoni Gilarski
ENERGIA ODNAWIALNA
Witajcie.
Dzisiaj ciąg dalszy waszej przygody z naszym zespołem czyli „IGNATYKAMI”. Dzisiaj pomówimy sobie o czym? Tak, to prawda dalej będziemy mówić o energii ale odnawialnej takiej jak słońce, wiatr, woda, biomasa i ciepło wydobywane z głębi ziemi czyli energii geotermalnej.
Jest to przeciwieństwo energii jednorazowej takiej jak ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny lub uran. W 2017 roku było zaspokojone tylko 11,3% energii która była bardzo ale to bardzo potrzebna.
Bardzo ważnym odkryciem było odkrycie w 2011 roku w Notre Dame odkrycie farby solarnej pomalowane budynki mogły dzięki niej korzystać z promieni słońca. Lecz kilka lat później przebili ich naukowcy z Melbourne w Australii wymyślili farbę która przekształcała wilgotne powietrze
i promienie słońca w czystą energię czyli wodór. Za parę lat ma być gotowa, dostępna i tania. Wodór dostarcza dużo energii lecz mało osób go używa. Dzięki wodorowi samochody i autobusy jeżdżą, pociągi suną po szynach, a łodzie pływają po morzach, rzekach, jeziorach i po oceanach. Wodór wytwarza energię elektryczną i ciepło.
Na zakończenie dzisiejszej lekcji można spróbować swoich sił w mini quizie.
Czy podane źródło energii jest odnawialne?
Woda, węgiel, biomasa, gaz ziemny, ropa naftowa, słońce.
Tak:
Nie:
Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu.
Swoją przygodę z wiatrakiem na filmiku prezentuje Antoni G.
„IGNATYCY” – Dawid Oważany
ENERGIA PRZYSZŁOŚCI
Witajcie na której, tak już na czwartej naszej lekcji. Dzisiaj mamy w planie opowiedzieć wam o Energii Przyszłości.
Tak naprawdę pomówimy o zdobywaniu w przyszłości energii z kosmosu. Energię można pozyskać dzięki różnicy temperatury pomiędzy Ziemią a chłodem na Księżycu. Naukowcy dowiedli również tego, że energia jest nawet w uwaga... Czarnej Dziurze! Niestety nie możemy tego dokonać ponieważ potrzeba bardzo zaawansowanej cywilizacji do spełnienia tego planu. Jest to bardzo trudne krótko mówiąc. Jest również pomysł na stworzenie elektrowni słonecznej w kosmosie na orbicie Księżyca, lecz na drodze kolejny problem, a są nimi fundusze. Dopiero wnukowie inwestorów mieliby pieniądze na to. USA i Polska wiedzą jak łapać pioruny. Dzięki temu można obronić wiele wysokich budynków podczas burz. Pioruny mogą ściągać druty przewodząc tym samym prąd. Podnoszenie i opadanie fal wykorzystuje się w co niektórych elektrowniach. Pierwsza została wynaleziona w 1967 roku w Francji.
Doświadczenia na filmikach prezentują: Dawid i Antoni.
„IGNATYCY” – Dawid Oważany
Praca końcowa I etapu programu „Być jak Ignacy” ,którą wykonał uczeń z grupy „IGNATYCY” Dawid Oważany: